21 Nisan 2009 Salı

Hocam bu ne ola ki?


Arkadaşlar bu yazımızda bir okurumuzun isteğinden dolayı aldık elimize kalemi. Her penguensever bizim için değerli ya! Dedi ki arkadaşımız yazın bir uyarı yazısı şu Milli Eğitim'e nedir bu yeni sınav sistemi diye penguenimiz de yazmadan durur mu başladı sözcükler birer birer dökülmeye.

Başlayalım Öğrenci Seçme Sınavı ÖSS'nin tarihçesinden o halde.

1974-1975 yılında ilk kez uygulanan sınav 6 (altı) değişiklikten sonra bu günkü halini almıştır. Son değişiklik 2006 yılında sınava 2 bölüm getirilmesi ile uygulanmış ve o gün bu gündür üniversitelerin kontenjanlarındaki açık ozon tabakasındaki deliğin karesine denk gelmeye başlamıştır. Zaten o gün ne giyeceğini seçmekte zorlanan ergenlik dönemi gazisi yaklaşık 1.500.000 genç her sene haziran ayında mesleklerini seçmeye itilmiştir.

ÖSS'ye 7. değişiklik ise bu sene geldi. 2010 yılında uygulamaya geçecek sistem karşısında tabiri caizse İngiliz atı gibi olan Türk gençleri yavaş yavaş safkan Arap atlarına dönmeye başladılar.

Şuan bizlerin bile 3 günlük araştırma sonrası sağlıklı olarak bilemediğimiz sistemde öğrencileri 4 ile 7 arası değişen aşamalı bir sınav bekliyor.

ÖĞRENCİYE NE FAYDA SAĞLAR:
  • Öncelikle öğrencilerin alanı olmayan dersleri çalışmaları gerekmeyecek, diğer derslere pratikte daha çok zaman harcaması sağlanacak.
  • Öğrenciler meslek seçimi doğrultusunda bir nevi uzmanlık sınavlarına girecek ve bu doğrultuda okulları belirlenecek.
SARHOŞ PENGUEN BU DURUMU NASIL YORUMLADI:

Sevgili arkadaşlarım;

Öncelikle içinde bulunduğunuz zorlu ve uzun yolda hepinize başarılar dilerim.
Bizler sizlerin bu derdine bir çözüm bulmak için yaklaşık bir haftadır bu konu üzerinde çalışınca şunu farkettik ki; abileriniz ablalarınızın geçmiş olduğu sınav gerek 2009 gerekse 2010 yılından sonra uygulanacak olan sınav sisteminde sizler tarafından da başarı ile sonuçlanacaktır.

Öncelikle bu sınavın sizleri en verimli çağlarında VELİ EFENDİ HİPODROMU SAKİNİ misali ders çalışmaya ittiği ve en önemlisi sıra arkadaşınızdan ve sırdaşınızdan daha iyi bir performans için ayırdığının farkındayız.

Bu sene sonrasındaki sınav sisteminde sizin açınızdan kağıt üzerinde oluşan bir iki avantajı irdelemek isteriz. Öncelikle öğrencilerin gerek duymadıkları derslere çalışmak zorunda olmaması belirtilmiş ki bizce çok zekice bir manevradır. Biz şunu biliyoruz ki bir sayısal öğrencisi fiziğe harcadığı enerjinin milyonda birini felsefe için tarih için ve hatta türkçe için harcamaz.

Bu sınav sistemi sadece bazı derslerde başarısı oturmamış arkadaşlarımızın üniversite eğitiminden mahrum kalmasını kolaylaştırmıştır. Kısacası artık üniversitelerde biyolojisi geçer düzeyde tıp okuyan bir arkadaşımız olamayacağı gibi matematiği geçer seviyede olan bir fizikçi yada coğrafyası geçer düzeyde olan bir edebiyatçı bulamayacağımızdır.

Bu sayede dallar arasında iletişim azalmış olup öğrencileri gereksiz bir sıkışıklığa itmek ve bir takım gerekli bilgileri öğrenmemelerinin yolu açılmıştır.

Sizlerden ricamız karşılaştığınız ve karşılaşacağınız bu sınav engelinin hayatınızda karşınıza çıkacak en kolay basamak olduğunu bilmeniz ve kendinizi sisteme göre değil yetiştirme odaklı bir bilgi donanımıyla hazırlamanızdır.

Hepinize kolay gelsin!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder